Жимолость - догляд:

Жимолость – перехреснозапильна рослина, тому при вирощуванні в саду тільки одного куща або кількох кущів одного сорту врожаю не буде. Обов'язковою умовою врожаю є посадка кількох різних сортів. Всі сорти жимолості добрі взаємозапилювачі. Запилюють жимолость джмелі, рідше медоносні бджоли, тому вона є хорошим раннім медоносом. Плодоносити жимолость починає рано – на четвертий рік, тобто на другий рік після посадки. Спочатку врожай невеликий 120- 250г з куща, але потім він щорічно збільшується. На 7-8 рік плодоношення досягає свого максимуму – це в середньому (залежно від сорту) 1,5- 2,8 кг з куща. При сприятливих кліматичних умовах і хорошому догляді протягом наступних 10-12 р. спостерігається стабільно висока врожайність, Після 25-30 річного віку починається відмирання всіх скелетних гілок.

В цілому жимолость довговічна культура, в природніх умовах на Камчатці та в Приморському краї знаходили екземпляри в віці 70-150 років. Однак в умовах культури економічно оправдано її вирощування на одному місці 20-25 років. В перші 2-3 роки жимолость росте досить повільно вверх(вона більше вкорінюється) і не займає всього відведеного їй простору, тому для більш раціонального використання грунту доцільно вирощувати в міжряддях (не ближче ніж 50 см до куща) різні овочеві культури: часник, цибулю, кріп, салат та ін. Якщо ви добре удобрили жимолость при посадці , їй вистачить цього на 2-3 роки, починаючи з третього року після посадки приміняють органічні та мінеральні добрива у вигляді підживлення, вносячи їх під час обробки грунту. Торф, перегній чи компост як органічні добрива вносять 1 раз в 2-3 роки при осінній перекопці грунту з розрахунку 8-10 кг на 1кв.м пристовбурового круга.

Підживлення молодих рослин мінеральними добривами проводять 3 рази протягом вегетаційного періоду. Перший раз – дуже рано, як тільки зійде сніг, не пізніше початку квітня. На 1 кв.м пристовбурового круга вносять 20г мочовини або 30г аміачної селітри чи 40г сульфату амонію.

Для підсилення другої хвилі росту у молодих рослин а також для збільшення числа зачатків квітів в бруньках приміняють літнє підживлення. Його проводять на початку липня після збору врожаю, поєднуючи внесення добрив з розпушуванням грунту навколо куща. Особливо ефективне рідке підживлення розчином мінеральних добрив. В 10 л води розчиняють 25-30г комплексного добрива, з розрахунку не менше 5 л на 1 рослину. Це може бути також нітрофоска або нітроамофоска (20 г на 10 л води).

Восени, в кінці вересня при перекопці грунту під кущами вносять фосфорні і калійні добрива- по 15 г подвійного суперфосфату і калійної солі на 1 кв.м пристовбурового круга.

Кущі , які плодоносять у віці 6-7 років удобрюють 2 рази за сезон – весною та восени, збільшуючи при цьому дозу добрив в 1,5 рази.

При осінній посадці на постійне місце жимолость не обрізають. Весною при ревізії стану рослин у ослаблених пересадкою кущів можна вкоротити верхушки однорічних пагонів до сильної пари бруньок на висоті 15-25см від грунту . Це буде сприяти утворенню сильних пагонів починаючи з першого року життя куща. При весняній посадці така обрізка необхідна.

В період росту, в перші 5-7 років після посадки жимолость як правило не обрізають. Треба пам'ятати, що вкорочуючи верхушки ми зрізаєм більшу і кращу частину врожаю.

Необхідність в обрізанні з'являється на 8-10 рік після посадки, коли ролслини досягнуть 130-180см висоти, діаметр куща 180-250 см. Його проводять по типу проріджування. Детальну омолоджуючу обрізку проводять 1 раз в 3-4 ироки. Найкращий час – осінь , після листопаду коли добре видно структуру куща., але можливий і ранньовесняний термін – кінець березня.

Омолоджуючій обрізці піддаються старі куші віком 20-25 років. Їх обрізають на висоті 30-40 см над рівнем грунту, не нижче. Найкраще це робити пізно восени або ранньою весною.

Більш детально про жимолость та інші мало поширені культури можна почитати в книзі „Нетрадиційні садові культури' автор Є.П.Кумінов вид-цтво „Фоліо' 2003р.

Сонце-Сад (С) 2009