Смородина - посадка.

Схеми садіння смородини на присадибній ділянці можуть бути різноманітні: одинокі кущі , рядкова посадка, ущільнено-загущене розміщення та шпалерна культура.

Перевага одиноких кущів в максимальній віддачі врожаю з куща і довшому періоді життя , хоча останнє не завжди оправдано в зв’язку з накопиченням хворіб і шкідників, крім того садовод хоче мати для посадки нові більш цінні сорти.

Рядкова і , особливо, ущільнено-загущена посадка забезпечує максимальний вихід продукції з одиниці площі, але при цьому відбувається швидше старіння кущів, що веде до зниження якості ягід.

Вирощування смородини на шпалерах вимагає певних навиків і збільшення затрат ручної праці, однак це окупається декоративністю шпалерних стінок та зручністю збору плодів. Більш детально про різні схеми посадки читайте у книзі Є.П.Кумінов, Т.И.Жидєхіна „Смородина' вид-цтво „Фоліо' 2003 р., яку можна у нас придбати).

Найкращий час для посадки смородини – осінь : в північних районах – третя декада вересня, а на півдні- в жовтні- листопаді. В осінній період у рослин розвивається коренева система, а весною наступного року вони максимально використовують запас вологи та поживні речовини .

Весняні терміни посадки обмежені, особливо в північних районах , Рослини необхідно висадити до розпускання бруньок , коли земля ще не готова, крім того при посадці весною потрібен двох-трьохкратний полив, тоді коли восени можна обмежитися одним.

Посадку смородини проводять в ямки розміром 30х40 см. При цьому верхній шар перемішують з органічними та мінеральними добривами і засипають на дно, а нижній розкидають в міжряддя. На бідних грунтах в посадкові ямки вносять по відру (10кг) перегною, 200 г суперфосфату і 30-40 г калійної солі.

При однорядній посадці і вирощуванні на шпалерах замість ямок готують траншеї глибиною 30 см і шириною 40 см і вносять ті ж дози добрив, що і в ямки.

Важливим елементом посадки смородини є обмочування коренів в глиняну бовтушку для кращого контакту з землею.

Посадку проводять під кутом 45 з заглибленням кореневої шийки на 10 см, що сприяє утворенню додаткової кореневої системи. Відразу поливають з розрахунку 1 відро на кущ і мульчують перегноєм, компостом або злегка розпушують землю.

Для швидшого наростання надземної маси куща пагони обрізають . залишаючи 2-3 бруньки над землею.

Сонце-Сад (С) 2009