Статті у пресі про "СонцеСад":

Екзотичні рослини для вашого саду:
Що таке жимолость блакитна

Журнал "Овощи и фрукты" жовтень 2010
(Л.В. Мітіна, С.Н.Осавлюк – Донецький ботанічний сад НАН України)


цвіт жимолості

Жимолость протягом багатьох сторіч була відома у садівництві і користувалась заслуженою популярністю як надзвичайно гарний декоративний кущ. Краса жимолості втілилась в її поетичному образі, де вона постає як витончена в'юнка рослина, яка обвиває альтани в садах і прикрашає кам'яні стіни старих замків зеленим кружевним листям, витонченими білими та рожевими квітами з ніжним ароматом. Ми також пропонуємо прикрасити ваш сад жимолостю. Але мова піде зовсім про іншого представника роду жимолость ((Lonicera L.), а саме про жимолость блакитну - кущ з їстівними плодами.

Ботанічна характеристика

В сади України ця нова екзотична рослина потрапила з тайгових лісів Сибіру. Хто хоч раз знайшов невеликий кущ у лісній гущавині і попробував її плоди, з першого разу міг оцінити їх приємний смак. Поза всяких сумнівів, ця рослина зацікавить и приверне увагу своєю незвичністю. Чим же може здивувати ця рослина? Це, насамперед, ранні терміни плодоносіння. Серед всіх ягідних рослин жимолость першою дає ягоди після довгої, затяжної зими. І не має значення, наскільки суворими були весняні заморозки під час її раннього та недовгого цвітіння - врожай гарантований навіть тоді, коли інші ягідні культури - смородина, аґрус, суниця - пошкоджуються або гинуть від весняних заморозків. кожен рік в кінці весни на гілках жимолості дозрівають плоди. Невисокі, акуратні та доглянуті кущі, прикрашені плодами темно-синього кольору, іноді з блакитним відтінком від густого воскового нальоту, нікого не залишає байдужим. Тому жимолость, як нова і перспективна ягідна рослина, має всі шанси зайняти достойне місце в саду, на присадибній ділянці кожного садовода-любителя і професіонала.

В одному із ботанічних назв цієї рослини також підкреслюється її цінність як плодової рослини. Це - жимолость їстівна. У науковій і науково-популярній літературі зустрічаються також інші видові назви, такі як жимолость блакитна або жимолость синьоплідна, перераховуються чисельні назви, що вказують на місце проростання того чи іншого зразка - жимолость алтайська, камчатська, балтійська. Згідно з останніми ботанічними дослідженнями, встановлено, що група блакитних жимолостей (лат.: subsect. Caeruleae Rehd.) подана лише двома видами. Це - жимолость блакитна (Lonicera caerulea L.) і жимолость ілійська (Lonicera iliensis Pojark.). Жимолость ілійська - це географічно і екологічно відокремлений вид, який зустрічається в долині ріки Ілі на території Казахстану та Китаю. Жимолость блакитна поширена в Європі і Азії. Жимолость зустрічається на території Росії (Камчатка, Далекий Схід, Сибір, Алтай та ін.), в Монголії, Китаї, в державах Середньої Азії, в країнах Східної та Центральної Європи, переважно в гірських районах (Карпати, Альпи). Рослини ростуть в підліску темнохвойних та змішаних лісів, зустрічаються в березняках та осичниках, входять у склад кущової рослинності або утворюють самостійні зарослі вздовж рік або на заболочених ділянках.

Останнім часом жимолость, завдяки широкому використанню в садівництві і швидкозростаючій популярності, значно вийшла за межі свого природного ареалу, розширивши його границі в південному напрямку. Це стало можливим завдяки високій стійкості та пристосовуваності рослини, а також її здатності зберігати корисні біогосподарські якості при вирощуванні в будь-яких ґрунтово-кліматичних умовах.

ягоди жимолості на долоні

Жимолость використовують я харчову та лікарську рослину із самим раннім терміном достигання плодів - в травні-червні, на 7-10 днів раніше суниці. В плодах жимолості міститься 12,4-17,3% сухої речовини, в т.ч. 0,5-1,0% цукрів (глюкоза, фpуктоза, галактоза, сахароза), 1,5-4,5% органічних кислот (лимонна, яблучна, янтаpна, щавелева). Среди вітамінів знайдені аскорбінова кислота (20-170 мг/100 г), провітамін А (0,32 мг/100 г), B1 (0,04мг/100 г), В2 (0,04 мг/100 г), В9 (0,9 мг/100 г), комплекс Р-активных поліфенолів (до 2800 мг/100 г). В плодах присутні необхідні для нормальної діяльності людини мікроелементи (калій, фосфор, кальцій, натрій, магній, залізо, кремній та ін.) і мікроелементи (мідь, цинк, йод та ін.). Смак плодів дуже різноманітний - солодкий, кисло-солодкий з більш-менш вираженою пікантною гірчинкою, яку придає глюкозид лоніцерин. Плоди вживають в їжу в свіжому вигляді, переробляють на варення, желе, сирий джем, компот, сік, вино, їх сушать для компотів та киселів. В народній медицині свіжі та перероблені плоди використовують з лікувально-профілактичною метою як ефективний полівітамінний, жаропонижуючий та капілярозміцнюючий (при серцево-судинних захворюваннях, гіпертонії) засіб, відвар гілок застосовують як сечогінне, настій квітів та листків - як в'яжучий, антисептичний (при ангінах, тонзилітах) засіб.

Сорти жимолості для садівництва в Україні

Жимолость блакитна привертає увагу як нова перспективна ягідна культура і багато хто із садівників-любителів із задоволенням знаходять місце в своїх садах для цієї північної рослини. Хоча сортове розмаїття жимолості невелике і зараз ведуться активні селекційні роботи по виведенню вітчизняних сортів, ви можете вирощувати кращі сорти Російської селекції - Берель, Галочка, Блакитне веретено, Синя птиця та інші, але варто звернути увагу на те, що при переносі в засушливі південні райони вони значно знижують врожайність, смакові властивості та вміст вітамінів. Тому в Степовій та Лісостеповій зоні України ми рекомендуємо культивувати районовані сорти жимолості селекції Донецького ботанічного саду - Дончанка, Скіфська, Степова, Українка.

По результатах селекційного випробування на державних сортоділянках та по перших відгуках захоплених садоводів-ентузіастів, що виростили жимолость в своїх садах, рослини проявляють свої кращі якості:

  • зимостійкість;
  • здатність не виходити із стану зимового спокою під час зимових відлиг;
  • відсутність вторинного осіннього цвітіння;
  • висока посухостійкість;
  • ранні терміни достигання - травень-початок червня;
  • відмінні смакові та технологічні якості плодів;
  • високий вміст вітаміну C та P-активних речовин.

Сорт жимолості Скіфська

Жимолость Скіфська

Кущ прямостоячий, середньо-загущений, до 1.1 м висотою і близько 1.0 м у діаметрі.

Плоди: Прикріплення плодів середнє, осиплюваність не перевищує 15%. Плоди темно-сині з восковим нальотом, округлояйцеподібні, з тупуватою верхівкою та округлою основою, м'якуш середьої густини, шкірка тонка, сік темно-вишневого кольору. Смак плодів десертний, солодкий, без гіркоти, з приємним ароматом. Довжина плодів 15-17 см, ширина 9-11 см, середня маса 0.8-1.0 г. Плоди містять до 20 дуже дрібних насінин, які не відчуваються в сирому та не переробленому вигляді. Термін дозрівання - початок червня. Врожай з одного куща у 8-річному віці - 0.8-0.9 кг.

Вміст хімічних речовин: суха речовина – 11% попіл – 3.2% цукри – 7.8% кислоти – 3.4% каротин – 5.0 мкг/г вітамин C – 60.4 мг/%

Сорт жимолості Степова

Сорт жимолості Степова

Сорт відібраний в 1991 р. і внесений в Державний реєстр сортів рослин, придатних для поширення в Україні в 2001 г.

Кущ легко розлогий, кулястої форми, висотою до 1.1-1.2 м і до 1.3 м в діаметрі.

Плоди темно-сині з восковим нальотом, подовгасті, з ввігнутою верхівкою, обмеженою валиком; м'якоть середньої щільності, шкірка тонка, колір соку темно-вишневий. Плоди відрізняються десертним смаком - кислувато-солодкі, з легкою гірчинкою і приємним ароматом. Довжина плодів 2.0-2.3 см, ширина 0.8-0.1 см, середня маса 0.9-1.1 г. Плоди містять близько 20 дуже дрібних насінин. Прикріплення плодів середнє, осиплюваність – 10-15%.

Термін достигання – третя декада травня. Урожай з одного куща у 8-річному віці – 2.6-3.3 кг. Вміст хімічних речовин: суха речовина – 13% попіл – 3.3% цукри – 5.6% кислоти – 3.5% каротин – 2.5 мкг/г вітамін C – 96.6 мг/%.

Сорт жимолості Дончанка

Сорт жимолості Дончанка

Кущ компактний, середньо-загущений, висотою до 1.5 і 1.2 м в діаметрі, з прямостоячими скелетными гілками.

Плоди по 10-12 штук, внаслідок сильно вкорочених міжвузлів розміщується мутовчасто біля основи однорічних пагонів. Плоди темно-сині з восковим нальотом, еліптично подовгасті, часто із загостреною верхівкою і основою, із щільною консистенцією м'якоті, тонкою шкіркою і темно-вишневим кольором соку. Смак кисло-солодкий, без гіркоти, з приємним ароматом. Довжина плоду 17-20 см, ширина 8-10 мм, середня маса 0.7-0.9 г. Плоди містять 18-20 дуже дрібних насінин, які майже не відчутні в сирому та переробленому вигляді. Кріплення плодів середнє, що приводить до їх незначного осипання - близько 10-15%. Плоди легко відділяються від плодоніжки при збиранні.

Терміни достигання – остання декада травня - початок червня. Урожай з куща в 6-8-річному віці – близько 1.1-1.5 кг. Вміст хімічних речовин: суха речовина – 17.3%, попіл – 4.3%, цукри – 6.1%, кислоти – 3.0%, каротин – 5.8мкг/г, вітамін С – 40.0 мг/%.

Сорт жимолості Українка

Сорт жимолості Українка

Сорт відібраний в 1991 г. і внесений в Державний реєстр сортів рослин, придатних для поширення в Україні в 2001 р.

Кущ компактний, схильний до швидкого загущення, потужний і високорослий (до 1.5 м), із міцними прямостоячими гілками.

Плоди по 10-15 штук розміщуються мутовчасто біля основи пагонів поточного року, що значно полегшує і прискорює їх збір. Плоди темно-сині з восковим нальотом, слабогорбистою поверхнею, бочкоподібні, з притупленою верхівкою і округлою основою, з щільною консистенцією м'якоті, тонкою шкіркою і темно-вишневим кольором соку. Смак кисло-солодкий, без гіркоти, з приємним ароматом; довжина плодів близько 13-15 мм, ширина - – 10-11 мм, середня маса 0.6-1.0 г; містять 18-20 дуже дрібних насінин.

Термін достигання – червень. Прикріплення плодів міцне, осиплюваність складає 5%. Врожайність 1.3-1.5 кг з одного куща в 8-річному віці.

Вміст хімічних речовин: суха речовина – 12.6%, попіл – 8.5%, цукри – 6.0%, кислоти – 3.2%, каротин – 6.0 мкг/г, вітамін С – 122.1 мг/%.

Ліцензію на розмноження районованих сортів жимолості селекції Донецького ботанічного саду має розсадник садових рослин «СонцеСад». Отримати додаткові консультації і замовити безкоштовний каталог плодово-ягідних культур можна за телефонами:
(044) 221-69-38
(067) 409-80-90
(095) 888-37-27

 

Сонце-Сад (С) 2009