Статті у пресі про "СонцеСад":

Фундук: в очікуванні української "прописки"

Щотижневик "Земля 2000" 10 - 16 квітня 2010 р. Рубрика: "Досвід"


Остап Романович та Любов Ярославівна Михаці свідомо відмовилися від квартири у столиці та перебралися «ближче до природи». В селі Жорнівка Києво-Святошинського р-ну Київської обл.. подружжя планує виростити найбільший в Україні фундуків сад.

- Любове Ярославівно, чому ви разом з чоловіком наважилися покинути місто?

- Був такий період, коли можна було легко обміняти квартиру в Києві на приватний будинок у селі. На щастя, ми встигли це зробити. І треба сказати, що це зовсім інакша якість життя. Квартира – ніби клітка, в якій ти маєш свій невеликий життєвий простір. А коли виходиш на подвір’я  власного будинку, бачиш, як квітне сад, як зеленіє все довкола, вдихаєш свіже повітря, душа радіє.

- Певно, ви родом із села?

- Чоловік – так. А от я виросла в місті. Хіба що в дитинстві проводила літні канікули в бабусі, яка жила в селі. Та ніколи не думала, що колись сама буду тут жити. Тоді, в дитинстві, сільськогосподарські роботи здавалися нудними й нецікавими.

Мабуть, так буває, що в старшому віці людину тягне до землі. Те, що посадив, дарує радість, і ти розумієш, що своїми руками робиш землю хоч на крихітку багатшою та красивішою. І життя в селі тоді не здається тяжким і незатишним. Утім, ми і зараз живемо у комфортному будинку, де все є, - просто зараз нам ближче до природи.

- Остапе Романовичу, скажіть, звідки виникло ваше захоплення фундуком?

- Я працюю в торгівельній фірмі, яка займається імпортом товарів з Італії. Часто їздив за кордон, відвідував сільськогосподарські виставки – там і зацікавився цією культурою. Почав вивчати питання й дізнався, що фундук має великі перспективи в Україні, у нас уже виведено його високоврожайні сорти. І чотири роки тому ми заклали маточні плантації на розмноження.

- Дружина відразу схвалила вашу ідею?

- Авжеж, вона підтримує мене у всьому. Навіть дала назву нашому розпліднику – «СонцеСад».

- Скільки у вас землі?

- Загалом 59 гектарів. Італійці порадили: «Щоб робити серйозний бізнес, а не просто заробляти собі на життя, потрібно хоча б 50-100 Га. Тільки тоді можна організувати потужне господарство, яке зможе збирати багато фундука». Але зараз в нас немає достатньо грошей, аби охопити всю ділянку, потрібні кошти на саджанці, техніку. Тому поки що задіяли  лише 6 га – це перша плантація, на якій вирощуємо саджанці фундука для себе та інших.

- Чи є попит на саджанці?

- Є – і великий, ми навіть не можемо забезпечити всіх охочих.

- А яким сортам віддаєте перевагу?

- Насамперед європейським великоплідним, яким підходить український клімат, а особливо зона лісостепу та Полісся.

БАРСЕЛОНСЬКИЙ. Високорослий кущ із густою кроною. Горіхи дуже великі, округлі, солодкі на смак. Дозрівають у першій половині вересня. Рано починає плодоносити, дуже врожайний та морозостійкий.
ГАЛЛЕ. Сильнорослий, середньої густоти. Горіхи дуже великі, конусоподібні, дозрівають у другій половині вересня – на початку  жовтня. Сорт дуже плодоносний.
КОСФОРД. Сильнорослий густий кущ. Горіхи великі, довгасті, з дуже тонкою шкарлупою (можна лущити пальцями), достигають у другій-третій декаді вересня. Дуже врожайний.
ВАРШАВСЬКИЙ ЧЕРВОНИЙ. Сильнорослий кущ, кулястої форми. Декоративний – листя восени стає жовто-червоним. Горіхи великі, довгасті, дозрівають у другій половині вересня.

- Скажіть, а чи для вашого бізнесу передбачено відшкодування з боку держави?

- Так, на закладання садів держава виділяє значні кошти. Ідеться про компенсацію прямих витрат за рахунок коштів 1%-ого збору на розвиток виноградарства, садівництва та хмільництва. Загалом садівникам на 2009 рік передбачена підтримка в розмірі 548 млн. грн.

- Чи багато уваги потребує фруктовий сад? І взагалі – в чому перевага цієї культури?

- Коли саджанці вже закріпилися, то особливого догляду не потрібно. Знаєте, в Італії кажуть: «Фундук – для ледачих садівників». Що ж до переваг, маю сказати, що ринок цих горіхів в Україні абсолютно незаповнений. У промислових обсягах його в нас ніхто не вирощує. 99% фундука завозиться з-за кордону: з Грузії, Туреччини, Азербайджану, Італії. До речі, в Україні ці горіхи продаються дорожче, ніж у тій-таки Італії.

- Які рекомендації ви можете дати охочим зайнятися цією справою?

- Насамперед слід знати, що фундук любить сонце. Плодоносять тільки ті гілки, які добре освітлюються. Тому відстань між рослинами має становити 5-6 м. До землі фундук невибагливий, але варто уникати важких глинистих та сухих піщаних ґрунтів. Ґрунтові води мають бути не ближче 50 см від поверхні. В перші роки рекомендується щедрий полив.

Плодоношення починається на четвертий рік після посадки. При гарному догляді з куща (дерева) можна отримати 5-7 кг горіхів (в урожайний рік – до 10 кг). За своєчасного омолодження рослина живе до 150-180 років, не зменшуючи врожайності.

- Яку літературу ви можете порадити садівникам, котрі вирішили вирощувати цю культуру?

- У 2008 р. було видано доволі об’ємну книжку «Фундук» за редакцією члена-кореспондента НАНУ, доктора біологічних наук професора І.С.Косенка – одного з провідних науковців у цьому напрямі. Книжка дуже цікава, вона дає можливість глибоко вникнути в тему, зрозуміти всі аспекти вирощування фундука і його біологію. Власне, в ній підсумовано не тільки український, а й зарубіжний досвід останніх десятиліть.

- А де в Україні росте найкраще?

- На Прикарпатті й у Закарпатті – та й узагалі по всіх західних областях. Добре росте він також у лісостепу та на Поліссі (у Польщі, де умови подібні, фундуковими садами вже засаджено 4000 га – і це тільки початок). А от у степу займатися вирощуванням фундука без поливу немає сенсу.

- Як довго зберігається врожай горіхів?

- Нелущені зберігаються кілька років. Але якщо їх розлущити, то через місяць починають утрачати смакові якості. Тому до України фундук завозять цілим, а потім на продаж лущать. Інший вихід – пакувати очищені горіхи у вакуумну упаковку: без доступу повітря вони довго зберігають смак.

- Наскільки корисний фундук?

- Науковці називають його серед найбільш здорових культур в раціоні людини. Для мене це ще один стимул налагодити його масове виробництво. Я спілкувався з науковцем, який запевняв, що саме фундукова олія зробить українців більш здоровими.

Справді, фундук надзвичайно корисний як дітям, так і людям похилого віку. Але на ринку він коштує майже 100 грн за кілограм. Далеко не кожен може це собі дозволити. А висадивши кущ фундука зараз, через певний час з нього можна мати 5-7 кг горіхів на рік – цього достатньо для сім’ї. По селах майже у кожного господаря росте волоський горіх. Думаю, років через десять масово буде рости і горіх фундук.

- Які садові культури, окрім фундука, ви вирощуєте?

- Ми спеціалізуємось і на ягідних культурах: смородина, порічка, ожина безколючкова, малина жовта ремонтантна, чорниця високоросла (голубика), брусниця, калина та інші. Також займаємося декоративними рослинами. Словом, пробуємо себе в різних напрямках, і, можливо, із часом скристалізується нова ідея.

- Як ви вважаєте, чи можна селянину вижити, працюючи на землі?

- Однозначно – так. Працюючи на землі, людина може жити цілком заможно. Сьогодні у підприємців є можливість закладати сади, й мати з цього хорошу віддачу. Але один мінус – це довгострокова інвестиція. Так, перший урожай фундука треба чекати чотири роки. Але поки він росте, у міжряддях можна висаджувати інші культури, наприклад, ягідні (більшість із яких дають урожай на перший-другий рік) – і мати вигоду.

Таміла АНТОНЕНКО.

Довідка. «СонцеСад»: вул. Молодіжна, 11, с.Жорнівка, Києво-Святошинський р-н, Київська обл.., 08143. Тел. (044) 221-6938, (050) 330-6480, (067) 230-9701, http://www.s-sad.com, e-mail: info@s-sad.com.

 

Сонце-Сад (С) 2009