Статті у пресі про "СонцеСад":

Кому перепаде на горіхи.

Еженедельник "Земля 2000" 28 марта - 3 апреля 2009 г. Рубрика: "Сад"


Олександр ПАЛЬЧУН

Не секрет, що від двох-трьох теплиць з квітами або раннім редисом можна дістати більше вигоди, ніж від кількох гектарів родючої землі. То як розпорядитися своїм паєм, особливо в ситуації, коли немає сільгосптехніки і налагодженої мережі реалізації врожаю? Про це розповіла Любов Михаць, учасниця сільгоспвиставки «Україна Аграрна-2009», що проходила в Києві.

Сім’я Михаць (Любов Ярославівна і Остап Романович) пропонує українським селянам зайнятися вирощуванням фундука — рослини, вельми стійкої до шкідників і водночас здатної принести чималі доходи. Цей горіх збагатив багатьох іноземних фермерів, котрі працюють у природно-кліматичних умовах, подібних до наших.

Переможець шоколаду

Останнім часом фундук широко культивують у Польщі. В Італії кондитерські фабрики скуповують ліси і виноградники, навіть викорчовують оливкові гаї, щоб на вивільнених ділянках посадити фундук. Та й попри це у світі залишається гострий дефіцит на ці горіхи, з яких виготовляють десятки продуктів, зокрема пасту (в тому числі знамениту «Нутеллу») та кремовий наповнювач (нугу). Крім того, їх продають підсмаженими, зацукрованими, солоними...

Фундук дуже добре допомагає при неврозах, захворюваннях серцево-судинної системи, недокрів’ї, хронічній втомі, збільшенні передміхурової залози, діабеті, ожирінні. Також застосовується для відновлення сил при значних фізичних навантаженнях.

Окрім того, в екстракті лісового горіха виявлено хімічну речовину паклітаксел — основу найпоширенішого у світі протиракового препарату Taxol. Калорійністю (близько 700 кілокалорій у 100 г) фундук перевершує хліб (у 2—3 рази), молоко (у 8 разів) і навіть шоколад. Він містить усі 20 амінокислот, необхідних людському організму, 9 вітамінів, макро- і мікроелементи.

Вміст корисних речовин у 100 г фундука

Білок . . . . . . . . . . . . . .12,6 г
Жир . . . . . . . . . . . . . . .62,4 г
Вуглеводи . . . . . . . . . .13,7 г
Мінерали . . . . . . . . . . .2,5 г
Вітамін B1 . . . . . . . . . .0,33 мг
Вітамін B2 . . . . . . . . . .0,12 мг
Вітамін B6 . . . . . . . . . .0,24 мг
Вітамін E . . . . . . . . . . .31,4 мг
Залізо . . . . . . . . . . . . . 5,8 мг
Кальцій . . . . . . . . . . . .160 мг
Цинк . . . . . . . . . . . . . . 2,2 мг
Калій . . . . . . . . . . . . . .655,3 мг
Натрій . . . . . . . . . . . . .2,1 мг
Магній . . . . . . . . . . . . .161,2 мг
Фосфор . . . . . . . . . . . . 354 мг
Енергетична цінність . . .679 ккал

Дуже важливо зазначити, що фундук добре зберігається. Якщо волоський горіх у шкаралупі не втрачає своїх якостей протягом року, то фундук — протягом трьохп’яти років. Основний спосіб розмноження рослини — вкорінення відсадків. При гарному догляді плодоносити починає на 3—4-й рік. Урожайність може сягати 20 ц/га.

Фундук здатен рости на кам’янистих ґрунтах і на схилах. Причому він укріплює схили, оскільки має надзвичайно розгалужену кореневу систему. Єдина необхідна умова для його повноцінного розвитку — наявність вологи. Ця рослина ідеально підходить для багатої на опади гористої місцевості Західної України, яка часто потерпає від повеней і зсувів ґрунту.

Кругле не катати, а лущити

При садінні фундука бажано закладати відразу декілька сортів. Найчастіше його садять з інтервалом 3 метри, між рядами — 6 м. У Польщі фундук зазвичай вирощують не кущами, а формують дерево — так простіше збирати урожай (цей процес триває з кінця серпня до кінця вересня). За словами Любові Ярославівни, фундуком їхня сім’я почала займатися кілька років тому, коли усвідомили, що інтерес до цієї рослини дуже великий, а якісного посадкового матеріалу в Україні бракує. Сьогодні вони пропонують сорти європейської селекції: Барселонський, Варшавський, Червоний та багато інших.

Сім’я Михаць планує свій бізнес на багато років. Вони придбали 50 га землі в Житомирській області, де заклали маточник, реєструють свою торгову марку «СонцеСад». Частину цієї площі вже займає плантація фундука, яка водночас являє собою зразково-показову ділянку. Адже люди, котрі забажають придбати саджанці, мають бачити, що купують і який урожай можна збирати. Любов Ярославівна переконана: в Україні можна гідно заробляти на землі. Для цього слід звернути увагу на закордонний досвід — наприклад, фермери в Італії об’єднуються в кооперативи (як тут не згадати колишні колгоспи?) Продати горіхи непросто, якщо у селянина лише два-три гектари землі, — фабрики купують цей продукт великими партіями. А об’єднавшись у кооператив, можна розраховувати на стабільні закупівлі протягом багатьох років за гарною ціною, а не віддавати горіхи посередникам за копійки. Сьогодні всі вітчизняні кондитерські фабрики закуповують фундук за кордоном: у Туреччині, Італії, Польщі. Хоча наш клімат якнайкраще підходить для його вирощування, адже фундук не боїться холодів.

При цьому горіх надзвичайно стійкий до шкідників. Проблеми з ними можуть виникнути тільки років через 10—15, та й то, якщо поблизу росте дика ліщина. Але й на такий випадок є перевірені профілактичні препарати. Займатися вирощуванням фундука слід професійно. Адже кондитерські фабрики вимагають європейського стандартного горіха — невеликого розміру і круглої форми — оскільки лущать його машинним способом. В Україні таких сортів обмаль, що й утруднює збут продукції. Якщо ж займатися перспективними сортами, то можна одержувати стабільний прибуток протягом дуже тривалого часу — фундук при грамотному догляді росте до ста років. Тому при закладанні плантації треба мати власну, а не орендовану землю.

Язик до Італії доведе

Любов Михаць та її чоловік за освітою філологи. Вчилися в Дрогобицькому педінституті на факультеті іноземних мов, потім — у Києві в аспірантурі. Любов Ярославівна досконало володіє італійською і французькою мовами, Остап Романович знає англійську і німецьку. Подружжя без проблем спілкується з партнерами з Польщі. Довгий час вони працювали менеджерами у великих столичних компаніях — займалися постачанням італійських меблів та одягу. Часто буваючи за кордоном, бачили, що фермери мають добрі гроші, вирощуючи фундук. Так і виникла думка: а чому б самим не зайнятися цим бізнесом? А нещодавно до них звернулися з компанії, яка випускає цукерки «Рафаелло». Вона володіє плантаціями фундука в Італії, Аргентині, Бразилії. У планах — закласти аналогічні ділянки в Україні.

Як бачимо, річ це справді дуже серйозна і вигідна. Єдине, що може стати на заваді тим, хто вирішив зайнятися вирощуванням фундука, — брак інформації про якісний посадковий матеріал. Тож сподіваємося, ця стаття їм допоможе.

ПП «Михаць»
Тел.: (044) 405-5959,
(067) 230-9701, (050) 330-6480.

Сонце-Сад (С) 2009