Статті у пресі про "СонцеСад":

Жимолость – перша ягода весни.

Сельская жизнь в Украине 5 июня 2009 г. Випуск: "САД, ОГОРОД, ДОМАШНИЕ ЖИВОТНЫЕ"

Вже поспіла перша весняна ягода – жимолость їстівна. Невелика синьо-голуба ягідка, смачна, поживна і дуже рання. Бо радує нас своїм врожаєм. На тиждень раніше від суниці. Пригадую, коли вперше побачила її: як чарівно виглядали височенькі кущі, всіяні чарівними фіолетово-голубими ягідками! Як тільки спробувала її – відразу й вирішила: буду вирощувати і розмножувати цю чарівну смаковиту ягоду. Коли пізніше дізналася про багатство вітамінів та лікарські властивості – усілякі сумніви і вагання відпали.

Зрештою, судіть самі: в ягодах жимолості міститься багато фенольних сполук, особливо P-активних речовин, які зміцнюють стінки кровоносних судин, попереджають ламкість капілярів, знижують тиск; лейкоантоціани мають протипухлинну властивість; флавоноїди впливають на склад крові – збільшують кількість еритроцитів, знижують рівень холестерину.

Ягоди також мають значну частину макро- і мікроелементів:кількість магнію досягає 21 мг/100 г, натрію – 35, калію – 70, фосфору – 35, кальцію – 19, заліза – 0,8/100 г. Є мідь, марганець, кремній, алюміній, барій, йод. За вмістом магнію та натрію жимолость належить до найбагатших серед дикорослих ягідних рослин, а за вмістом калію – поступається лише брусниці.

Жимолость здавна використовували як профілактичний та лікувальний засіб. Завдяки високому вмісту вітамінів ягоди мають протицинготні властивості, понижують кров’яний тиск, сприяють виділенню шлункового соку. Їх застосовують при лікуванні гіпертонії, малокрів’я, серцево-судинних захворювань, ожиріння, хвороб очей та горла, хронічних запорів, як сечогінний та загально зміцнювальний засіб, для лікування деяких хвороб шлунку та печінки. Настій з квіток використовують при запаленні сечового міхура, відвар з гілок і кори - при водянці, відвар з квіток і листків – як зовнішній засіб при запаленні очей та горла; присипка із свіжих подрібнених листків сприяє загоюванню ран.

Жимолость їстівна належить до родини жимолостевих, яка налічує близько 200 видів. Але лише деякі з них мають їстівні плоди. Донедавна у нас в основному розмножували і продавали декоративні жимолості з несмачними, Неїстівними плодами. Тому, купуючи саджанці, потрібно обов’язково наголошувати, що ви бажаєте придбати саме їстівну жимолость.

Жимолость їстівна – це прямостоячий кущ висотою 1,5-1,8 м. Вступає в період плодоношення на 3-4-й рік після садіння. У мене в розсаднику на багатьох кущиках ягідки з’являються уже на другий рік.

Великим плюсом є те, що ця фантастична рослина практично не вражається хворобами і мало пошкоджується шкідниками.

В умовах Лісостепу вона починає вегетацію раніше від інших ягід – десь із середини березня, коли середня добова температура сягає 3-4°С. Спочатку розкриваються верхівкові бруньки, бутони і листочки, через 4-7 днів – розміщені нижче. Зацвітає рослина 10-15 квітня, через 1-2 тижні після появи листків. Квітки досить великі, довжиною 1-2 см, жовтуваті, зібрані у двоквіткові суцвіття. Плодоносить жимолость на однорічних пагонах, тому весь врожай розміщується переважно ззовні куща. Плоди різної форми: округлі, овальні, грушовидні, яйцеподібні, схожі на веретено, на соску (є навіть такий сорт – Соска), часто з нерівною горбкуватою поверхнею, довжиною 12-15 мм, масою від 0,5 до 1,5 г. Ароматні, солодкі або кисло-солодкі, іноді трохи гіркуваті на смак.

Жимолость – сонцелюбна рослина, в тіні росте повільно і дає поганий врожай. Вологолюбна, але не переносить тривалого затоплення. У роки з високою вологістю дає більші врожаї і великі ягоди. Росте на різних ґрунтах, але краще вирощувати її на чорноземах, дерново-підзолистих і сірих опідзолених ґрунтах з кислотністю PH 5,5-6,5. Кислі ґрунти, де PH менше 4,5, треба вапнувати. Вибираючи місце для посадки, треба враховувати біологічні особливості цієї рослини. Це – забезпечення доброї освітленості та вологості ґрунту. Найкращим періодом посадки є кінець вересня – початок жовтня. Якщо ви придбали жимолость у контейнерах, її можна садити протягом всього періоду вегетації. Вона добре приживеться за умови акуратної пересадки з комом землі (не порушуючи коренів). Висаджувати краще 2-3 річні саджанці висотою 30-40 см, з добре розвинутою кореневою системою – в ями 40x40 см, між кущами залишати 1,5м, між рядками – 3м.

У перші роки жимолость росте повільно, тому в міжряддях можна вирощувати інші культури. Посадкові ями заправляють органічними та мінеральними добривами з розрахунку 8-10 кг на кущ перегною і 200-300 г суперфосфату і калійної солі. Після садіння рослини добре поливають. Догляд за кущами зводиться до розпушування ґрунту та знищення бур’янів. Органічні добрива вносять раз на 3-4 роки при осінньому перекопуванні.

Жимолость дуже добре реагує на полив та підживлення, яке проводять у період масового розпускання бруньок азотним або комплексним добривом з розрахунку 20-30 г (сірникова коробка) на 1 кв.м. аміачної селітри, яку розводять у 10 л. води. Поливають рослину під корінь. Другий раз удобрюють у середині червня – в період закладання квіткових бруньок (25-35 г на 1 кв.м комплексного добрива). Восени під час розпушування ґрунту, яке проводять неглибоко – на 5-10 см, щоб не пошкодити корені, вносять 15г на 1 кв.м. суперфосфату та калійної солі. Після поливу, особливо першого, весною не забувайте мульчувати ґрунт під кущами для кращого збереження вологи.

Перші 6-8 років, поки відбувається формування куща, жимолость не потребує жодного обрізання, крім санітарного вирізання сухих поламаних гілок.

Купуючи саджанці жимолості, обов’язково запитуйте , яких вона сортів чи гібридів. Річ у тому, що жимолость самобезплідна, тому для хорошого плодоношення потрібно висаджувати 2-3 різних сорти.

Щоб не розчаруватися в цій ягоді, не рекомендую садити сіянці. Бо при насіннєвому розмноженні рослина не зберігає своїх материнських властивостей і її ягоди бувають часто гіркуватими і несмачними. Варто знати, що жимолость дуже морозостійка. Вона витримує морози до -50°C, а її квітки переносять весняні заморозки до -8°C. Одна із особливостей цієї ягоди – неодночасне достигання. А деякі сорти, крім того, при достиганні можуть обсипатися. При бажанні цей недолік можна перетворити на перевагу, підстеливши під кущами чисту поліетиленову плівку. І тоді збирати її можна жменями, особливо якщо потрясти кущик.

Уже з 6-7 року і надалі з одного куща можете мати від 0,8 до 3 кг смачних ягід (від 17 до 67 центнерів із гектара). Знаю, що ця делікатесна ягода принесе задоволення вашій сім’ї, вашим близьким, а при старанні – добряче наповнить і ваш гаманець, бо є новинкою на нашому ринку.

Завжди рада буду допомогти порадою і консультацією. Тел.: (044) 405-59-59, (050) 330-64-80.

Любов Михаць, м. Київ.

Сонце-Сад (С) 2009